По мірі того, як Kickstarter бурхливо зростає протягом останніх кількох років в якості платформи краудфандингу, модель його роботи неодноразово намагаються "приміряти" на інші сфери життя, де також потрібні немалі гроші: на придбання речей, продуктів, організацію заходів, створення громадських закладів та "третіх місць" - варіантів безліч. Але у цієї економічної моделі є ряд обмежень, якщо запроваджувати її у сучасних містах. Зокрема, той же парк громада може створитит самостійно, за власний кошт. Але як бути тим місцевим громадам, у котрих "на периферії" немає такої фінансової та організаційної можливості (обійтися без допомоги влади, наприклад)? В цих випадках краудфандинг як джерело фінансування загрожує поглибити розбіжності у можливостях між різними громадами.
Вже відзначалося, що феномен "урбаністичності Kickstarter" не завжди гарно спрацьовує саме в житті міст. Як справедливо підмітила Alexandra Lange минулого року в своїй колонці для Design Observer, "майданчик для фінансування нової моделі наручного годинника не є зручним майданчиком для пошуку фінансових джерел для вирішення завдань та проблем міста."
Попри це, у проектів на кшталт Kickstarter в житті міст та місцевих громад може бути менш "модна", але не менш корисна роль, аніж фінансування ґіковських годинників. І цим завданням може стати пошук коштів для малого бізнесу та програм створення нових робочих місць на локальному рівні. Цього тижня в Чікаґо першими вирішили спробувати саму таку модель економічного розвитку місцевих громад - і запустили сайт під еґідою Kickstarter, котрий називається Seed Chicago. Проект покликаний знайти фінансування для 11 локальних представників малого бізнесу та громадських організацій, котрим потрібне фінансування.
"Цей сайт не пропонує нових продуктів та гаджетів, як це заведено робити в рамках презентації новинок на Kickstarter," говорить Julia Stasch, одна із тих, хто працює над стратегією розвитку місцевих громад в рамках загальної стратегії мерії Plan for Economic Growth & Jobs. "Цей проект - не про "у мене є ідея класного дизайну для ось цієї речі." Цей проект - про бізнесменів і локальні невеличкі ідеї, про тих, хто ставіть за мету зростання свого невеличкого місцевого бізнесу, від чого виграє усе місто, уся громада на локальному рівні за рахунок створення нових робочих місць тощо."
В цьому розумінні кожен із подібних проектів здатен зробити набагато більший внесок у економічний розвиток, аніж "втілення творчості в життя (девіз найпопулярнішої у світі платформи краудфандингу)." Більшість запропонованого на цьому новому сайті - зовсім не в дусі традиційних "хайпових" проектів Kickstarter: хтось шукає кошти на підвищення кваліфікації перукаря у перукарні, хтось хоче відкрити нову місцеву танцювальну студію в новому районі, хтось - шукає кошти на "запуск" ферми в межах міста, на розвиток громадських фермерських ринків, на запуск навчальних програм для школярів, котрі хочуть навчатись фотографії чи програмуванню.
Унікальність цієї нової моделі пошуку коштів - це доступ до нових джерел фінансування і до нових сегментів аудиторії в обмін на низьку комісію за надані позики (залучені кошти). "Так, Kickstarter - це не кредитна спілка для видачі невеликих кредитів," каже Stasch: "Але Kickstarter можна сприймати як альтернативне джерело залучення капіталу."
Суть нововведення ни лише в тому, щоб громада допомагала збирати кошти без залучення позик під високі відсотки та коштів з бюджету. Суть ще й у тому, щоб дати проектам більше розголосу, привернути до них увагу громади. Перші учасники нової програми фактично "завербовані" були самим Kickstarter, а не подавали свої заявки чи шукали кошти раніше.
Якщо перші спроби дадуть позитивні результати, то проект буде розширено. Головна ідея - це той факт, що хтось не лише вкладає кошти, але й отримує віддачу для місцевої громади, стимулює як зростання самого малого бізнесу, так і економічне зростання громади (нові робочі місця, позитивний соціальний ефект, нові програми за рахунок розвитку базових робочих програм та завдань тощо).
Само собою, що ті, хто охоче "понесе" гроші на створення нового скейтборду з електромотором, і ті, хто хоче вкласти кошти в будівництво нової перукарні у сусідньому кварталі, можуть виявитись представниками геть різних сегментів суспільства. Але зрештою це - перша порівняльна спроба з боку влади та комерційних структур Чікаґо побачити, чи здатна нова модель економіки, нова модель фінансування працювати за межами "чистого онлайн-бізнесу."
(джерело)
No comments:
Post a Comment